„In homine, qwi ad similitudinem Dei factus est, inveniri porest causa et medicina​ “
Paracelsica

Ultrazvuková terapie

Ultrazvuk je vytvářen zařízením, které má plošku generující požadovanou frekvenci, umístěnou ve spodní části hlavice přístroje. Ta má praktické ergonomické poloměry zakřivení pro plynulost zákroku. Kovová ploška hlavice je při léčebném či kosmetickém ošetření v kontaktu s pokožkou. Účinek je pod hlavicí velmi efektivní a rychle se vytrácí na místech, která již při ošetření nejsou ve styku s ploškou, ta frekvenci ultrazvuku přenáší.

Ultrazvukové vlny jsou jemné vlny zvuku, které umí vyvolat potřebné posuny a změny už na úrovni molekulární struktury ošetřované tkáně. Ultrazvukové vlny pronikají až do podkoží, kde tkáně absorbují ultrazvukovou energii a dochází ke vzniku kavitace. Kavitace je proces, při kterém ultrazvuková vlna vytváří v tukové buňce mikrobubliny, které se postupně zvětšují a jsou velmi nestabilní, dochází k jejich implozi (zhroucení dovnitř) a k narušení integrity tukové buňky. Narušená tuková buňka se nakonec rozpadá a uvolňuje se tuk.

 

Ultrazvuková technologie umožňuje koncentrované energii nasměrovat do velmi specifické zóny uvnitř pacienta a je tak schopna rozvrátit podkožní tukové buňky, přičemž nechává kůži, vaskulární, nervovou a muskulární tkáň nezměněnou.

Lipodestrukce nebo-li Lipo kavitace je tedy metoda neinvazivní lipolýzy. Slouží k odbourání tukových ložisek nebo k redukci celulitidy a to tak, aby nedošlo k jakémukoliv poškození integrity kůže. Tato metoda je díky tomu zcela bezbolestná, rychlá a přitom velmi efektivní.

 

Před ošetřením

2 dny před ošetřením je doporučována nízkokalorická dieta s omezeným příjmem tuku a soli, nepít kávu, nejíst těžká, nadýmavá jídla nebo jídla s velkým obsahem vlákniny (velká množství ovoce nebo zeleniny, zelí, luštěniny, müsli apod.). 1 hodinu před ultrazvukovou liposukcí se nesmí nic jíst! Je vhodné dodržovat pravidelný pitný režim, zejména v den ošetření (minimálně 2 litry vody denně). Jedná se o důležitou podmínku, aby mohlo docházet k odplavování rozbitých tukových buněk z těla.

Minimálně dva dny předem a v den ošetření a několik dní po něm je nutné vypít min. 2 litry vody denně. Jedná se o důležitou podmínku, aby mohlo docházet k vylučování rozbitých tukových buněk z těla. Je třeba dodržet i režim omezení stravy v těchto dnech a úplně vyloučit tučné pokrmy.

Průběh ošetření

Krouživými pohyby a mírným tlakem provede ošetření. Celá procedura ultrazvukové liposukce je vlastně masáží problémových partií Vašeho těla, která nebolí a nezanechává na kůži žádné stopy. Během ošetření můžete cítit lehké mravenčení nebo poštipování v ošetřované oblasti. Běžný zákrok trvá – 30 -90 minut v závislosti na velikosti ošetřované partie, ale naprostá většina klientů nepociťuje žádné projevy.
Druhá hlavice přístroje pracuje na principu radiofrekvenční liposukce. Jedná se o moderní metodu bezbolestné liposukce, jež pracuje na principu radiofrekvenční lipolýzy. Dalším kladným efektem je intenzívní omlazení podkožního kolagenu.

Lze ošetřovat partie: břicho, stehna (vnitřní, vnější, přední i zadní strana), hýždě, boky, nohy (kolena, kotníky, lýtka) a předloktí, avšak při jedné kúře se ošetřuje 1 maximálně 2 partie těla!!!

Po ošetření

Po skončení ultrazvukové liposukce se provede lymfodrenáž která napomůže odstranit uvolněné a rozpuštěné tuky. Po ošetření je nezbytné dodržovat nízkotučnou dietu a zejména pravidelný pitný režim (minimálně 2 litry tekutin denně). Doporučuje se dále: zvýšit fyzickou aktivitu, která podporuje odstranění uvolněných tukových bunek, vyloučit konzumaci alkoholu a kofeinu 24 hodin před a alespoň 24 hodin po zákroku.

Doporučení:

 • Mezi zákroky je nutný dostatečný příjem tekutin (alespoň 3 litry denně) a omezit příjem tuku.
 • Doporučujeme podstoupit lymfodrenáž i před zákrokem pro nastartování lymfatického systému.
 • Elastické prádlo není třeba, ale lze je využít
 • Je třeba pohybová aktivita
 • Doporučujeme zcela objektivně posoudit režim dne v průběhu ošetření, jelikož výsledek je závislý na všech okolnostech a navíc je vždy individuální.
 • Dodržet časový interval mezi sezeními je 1 až 3 týdny.
 • Efekt metody se začne projevovat s časovým odstupem. Nelze tedy očekávat viditelný efekt dříve než po 3 až 4 sezeních

Princip destrukce tuku:

Ultrazvukové vlny jsou vlny zvuku, které umí vyvolat potřebné posuny a změny už na úrovni molekulární struktury ošetřované tkáně. Ultrazvukové vlny pronikají až do podkoží, kde tkáně absorbují ultrazvukovou energii a dochází k narušení tukových buněk. Uz liposukce je proces, při kterém ultrazvuková vlna vytváří v tukové buňce mikrobubliny, které se postupně zvětšují a jsou velmi nestabilní, dochází k jejich implozi (zhroucení dovnitř) a k narušení integrity tukové buňky. Narušená tuková buňka se nakonec rozpadá a uvolňuje se tuk. Po destrukci tukové tkáně je uvolněný tuk ve formě triglyceridu vypouštěn do intersticiální tekutiny mezi buňkami, kde jsou enzymaticky metabolizovány do glycerolu a volných mastných kyselin. Vodou rozpustný glycerol je absorbován oběžným systémem a použit jako zdroj energie, zatímco nerozpustné volné mastné kyseliny jsou přeneseny do jater, kde jsou zpracovány jako každé jiné mastné kyseliny – včetně mastných kyselin z potravy. Proto je efekt trvalý a odstraněný tuk se zpět do tkáně nevrací. Následně pak lymfatický systém vyloučí odbouraný tuk a toxiny z těla ven, proto se doporučuje po aplikaci podstoupit lymfodrenáž. Někteří odborníci doporučují podstoupit lymfodrenáž i před zákrokem pro nastartování Vašeho lymfatického systému.

 

Základní informace o ultrazvukovém přístroji

 • certifikovaný zdravotnický přístroj
 • využívá ultrazvuk a radiofrekvenční technologii
 • neinvazivní metoda odbourávání přebytečného tuku v problémových oblastech (tuk se odbourává pouze v oblastech, kde je pro klienta nežádoucí), redukce celulitidy (všech jejich stupňů) a vyhlazení kůže
 • zákrok je bezpečný, bezbolestný (není třeba místní ani celkové anestezie) a časově nenáročný bez nutnosti hospitalizace
 • po zákroku není nutné nosit speciální stahovací prádlo (po chirurgické liposukci se nosí stahovací prádlo cca 3 měsíce)
 • zákrok je všeobecně velmi dobře snášen
 • možným vedlejším účinkem po zákroku je krátkodobé zarudnutí či přehřátí pokožky
 • lokality : břicho, stehna (vnitřní, vnější, přední i zadní strana), hýždě, boky, nohy (kolena, kotníky, lýtka) a předloktí
Výstupní frekvence 32-47 kHz nerozrušuje nekoordinovaným způsobem vnitřní orgány, které jsou uložené hlouběji v lidském těle. Zasahuje jen do úrovní kůže a podkoží, které jsou potřeba ošetřit. Dále tato frekvence neproniká.

 

Doba, frekvence a počet ošetření

Po 3 – 6 ošetřeních přístrojem je patrný úbytek 3 – 5 obvodových cm, ovšem jsou dokumentovány i případy s úbytkem 11 – 18 obvodových centimetrů avšak každý klient může reagovat rozdílně. Průměrně již po 3 sezeních v intervalu 7-10 dnů dává Už radiofrekvenční přístroj uspokojivý výsledek. U většiny klientů kúra samozřejmě může pokračovat při potřebě dále centimetry ubírat. Podle odborníků by klient měl absolvovat 6 – 12 sezení. 1 ošetření trvá 20 – 40 minut v závislosti na ošetřované oblasti. Je možné podstoupit zákrok 1 krát týdne, nicméně běžné je ošetření po 7 – 10 dnech pro efektivní terapii, přičemž celkový počet sezení závisí na rozsahu tukové vrstvy v ošetřované partii. Následnou udržovací péči je možné provádět každých 5 – 6 měsíců (2 – 3 zákroky).

Pro klienty je přínosem bezbolestnost, šetrnost a viditelná efektivita ošetření. Zákroky vyžadují opakovaná sezení k dosažení požadovaného efektu. Trvalý efekt u každého klienta je individuální. Trvalý efekt se liší podle struktury tkání, ošetřované oblasti, věku klienta, metabolismu a životního stylu, především pitného režimu, zdravé výživy a přiměřené pohybové aktivity.

Po destrukci tukové tkáně je uvolněný tuk ve formě triglyceridů vypouštěn do intersticiální tekutiny mezi buňkami, kde jsou enzymaticky metabolizovány do glycerolu a volných mastných kyselin. Vodou rozpustný glycerol je absorbován oběžným systémem a použit jako zdroj energie, zatímco nerozpustné volné mastné kyseliny jsou přeneseny do jater, kde jsou zpracovány jako každé jiné mastné kyseliny – včetně mastných kyselin z potravy. Proto je efekt trvalý a odstraněný tuk se zpět do tkáně nevrací. Následně pak lymfatický systém vyloučí odbouraný tuk a toxiny z těla ven, proto se doporučuje po aplikaci podstoupit lymfodrenáž.

Alternativní odstraňování podkožního tuku, ultralipolýza

Pro koho je zákrok vhodný:

 • Je-li třeba zmenšit vrstvu podkožního tuku.
 • Není vhodný pro klienty s některými druhy metabolických chorob, pro klienty s kovovými implantáty, záněty či nádory v místě aplikace ultrazvuku.
 • Nevhodný pro ženy těhotné a kojící.
 • Aplikace je možno provádět bez ohledu na roční období.
 • Optimální výsledky lze očekávat u klientů s BMI 25 – 35 ve věku 25 – 50 let.

Zákrok z pohledu medicíny:

 • Metoda je nebolestivá.
 • Klienty během léčby neomezuje v běžných denních aktivitách.
 • Není určena k výraznému snížení váhy. Nejedná se o liposukci.

Forma zákroku:

 • Ošetření je ambulantní.
 • Jedno sezení trvá asi 1 – 1,5h.
 • Umrtvení není nutné, výkon je nebolestivý.
 • Ošetření je k dosažení efektu třeba absolvovat opakovaně (alespoň 6krát).

O ultrazvukovém – radiofrekvenčním přístroji

 • certifikovaný zdravotnický přístroj
 • využívá uz a radiofrekvenční technologii
 • neinvazivní metoda odbourávání přebytečného tuku v problémových oblastech (tuk se odbourává pouze v oblastech, kde je pro klienta nežádoucí), redukce celulitidy (všech jejich stupňů) a vyhlazení kůže
 • zákrok je bezpečný, bezbolestný (není třeba místní ani celkové anestezie) a časově nenáročný bez nutnosti hospitalizace
 • po zákroku není nutné nosit speciální stahovací prádlo (po chirurgické liposukci se nosí stahovací prádlo cca 3 měsíce)
 • zákrok je všeobecně velmi dobře snášen
 • možným vedlejším účinkem po zákroku je krátkodobé zarudnutí či přehřátí pokožky
 • lokality : břicho, stehna (vnitřní, vnější, přední i zadní strana), hýždě, boky, nohy (kolena, kotníky, lýtka) a předloktí