„In homine, qwi ad similitudinem Dei factus est, inveniri porest causa et medicina​ “
Paracelsica

Baňkování

Baňkování nebo-li vakuoterapie, jak se tato forma masáže nazývá, je doplňkem klasických masáží. Skvěle pomáhá od bolestí zad a páteře, pohybového aparátu a napomáhá ke stimulaci vnitřních orgánů.

Baňkování není nic nového, naopak metoda je známá už od starověku. Kupříkladu římský lékař Galenus ji hojně využíval již ve středověku zcela běžně.

Původně se baňkování provádělo za pomoci skleněných koulí ze skla, a díky hořícímu smotku se vytvářel podtlak. Pod tlakem vzniklo vakuum a odsávající baňky se přiložily na různá místa na tělo. Látka nasáklá alkoholem se zapálila, a pomocí kleští přiložila k hrdlu baňky, odkud unikl vzduch. Poté se baňka otočila a přiložila klientovi na kůži. Vytvořením podtlaku se baňka přisaje ke kůži, a tu vtáhne dovnitř, kůže poté zčervená.

K čemu je baňkování dobré?
Baňky se nechávají na těle nějakou dobu, nebo se po těle různě posunují, dle potřeby. Touto metodou se dostávají z těla škodlivé látky a kůže se prokrvuje. Následně lze pocítit značnou úlevu. Často se kombinuje i s klasickými masážemi, nebo zábaly. Baňky lze přikládat na akupresurní body a pracovat tak i s meridiány. Pomáhá také při bolavých kloubech. Napomáhá zlepšit lymfatický systém.
Klienti, kteří trpí akutními trombózami, rozsáhlými varixy, gangrénami, akutními otevřenými ránami a hnisavými infekcemi by se baňkování měli vyhnout. Jinak je tato metoda vhodná pro všechny, bez rozdílu věku.
Po baňkování zůstávají na těle často modřiny, které po pár dnech mizí.